لیست داروها

< بازگشت به لیست گروه دارویی داروهای مسکن و کاهش دهنده های التهاب

گروه دارویی کورتیکواستروئیدها


نام دارو
Aspirin
موارد مصرف

آسپرین برای درمان دردهای خفیف تا متوسط (سر درد، دیس منوره، میالژی، دردهای دندانی)، درمان درد و التهاب در بیماران آرتریت روماتوئید، اوستئوآرتریت و نیز کاهش تب اندیکاسیون دارد. همچنین به علت اثرات ضد پلاکتی، این دارو در درمان اولیه اختلالات کاردیووسکولار (آنژین پکتوریس، انفارکتوس میوکارد) نیز مصرف دارد.

مکانیزم عملکرد

اين دارو آنزيم سيكلواكسيژناز را مهار مي‌كند. پلاكتها بخصوص به اين اثر خيلي‌ حساسند. همچنين اثرات ضد التهابي آن از طريق مهار توليد آنتي بادي ، مهار آزاد شدن هيستامين بوسيله آنتي‌ژن و تثبيت نفوذپذيري مويرگها طي واكنش‌هاي ايمونولوژيكي اعمال مي‌گردد.

فارماکوکينتيک

آسپیرین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به میزان 90-80% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو 3-2 ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود. دارو توانایی عبوراز جفت وشیر را دارد.

موارد منع مصرف

در كودكان زير 12 سال (احتمال بروز سندرم ري)، وجود زخم خونريزي‌دهنده دستگاه گوارشی، هموفيلي، وجود يا سابقه حساسيت به ساير داروهااي ضد التهاب غير استروئيدي (NSAIDs) ، ترومبوسيتوپني، آنژيوادم و پوليپ‌هاي بيني همراه آسم نبايد مصرف شود.

هشدارها

1- در بيماريهايي مانند آسم، الرژي، آسيب‌هاي كليوي يا كبدي، كاهش آب بدن، اولسرپپتيك و كمبود G6PD بايد با احتياط فراوان مصرف شود.

2- ASA درمان مناسبي براي كودكان مبتلا به بيماري‌هاي خفيف نبوده و در كودكان زير 12 سال فرآورده‌هاي حاوي آن ، مگر در موارد خاص نظير آرتريت جوانان، نبايد مصرف شود.

عوارض جانبي

تحريك ملايم دستگاه گوارش، گاهي همراه با خونريزي بدون علامت و افزايش زمان خونريزي، شايع است. در بيماران حساس، اسپاسم برونش‌ها و واكنش‌هاي پوستي ممكن است بروز نمايد. نارسايي كليوي، كبدي وعوارض عصبي نظير اغتشاش، سرگيجه، وزوز گوش، تشنج و افسردگي و نيز اختلالات اسيد-باز و اثرات تب‌زا از عوارض وابسته به مقدار مصرف اين دارو مي‌باشند.

تداخل دارویی

الف- خطر خونریزی ناشی از مصرف داروهای ضد انعقادخوراکی در حین درمان با این دارو تشدید می گردد.

ب- مصرف همزمان این دارو با آنتی بیوتیک ها، کورتیکواستروئیدها و NSAIDs احتمال بروز عوارض گوارشی را تشدید می کند.

ج- پیرو مصرف همزمان این دارو با فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین، ونکومایسین احتمال تشدید اتوتوکسیتی وجود دارد و از این نظر باید بیمار را چک کرد.

نکات قابل توصيه

الف- در کودکان تب دار با علائم سرماخوردگی و زیر 12سال به علت احتمال بروز سندروم ری (Reye ‘s syndrome) مصرف آسپیرین به عنوان داروی ضد تب و ضد درد، منع مصرف دارد.

ب- در بیماران با سابقه آسم احتمال تشدید حملات پیرو مصرف آسپیرین افزایش می یابد و در نتیجه مصرف این دارو در بیماران آسمی کنترااندیکه است.
اقتباس اطلاعات دا رویاب ممنوع می باشد.

مقدار مصرف

خوراكي:
بزرگسالان: به عنوان ضد درد و ضد تب900-300 ميلي‌گرم هر 4 تا 6 ساعت و در صورت لزوم ، حداكثر تا g/day4 و به عنوان ضد روماتيسم g/day5/4-3/6 مصرف مي‌شود. به عنوان ضد التهاب g/day6-4 و به عنوان ضد انعقاد mg/day150-100 مصرف مي‌شود.
كودكان: به عنوان ضد درد و تب به صورت زير مصرف مي‌‌شود.
• در كودكان تا 2 سال، مقدار مصرف توسط پزشك تعيين مي‌شود.
• دركودكان 4-2 سال، 160 ميلي‌گرم هر 4 ساعت بر حسب نياز تا زمان تداوم علائم.
• در كودكان 6-4 سال، 240 ميلي‌گرم هر 4 ساعت بر حسب نياز تا زمان تداوم علائم.
• در كودكان 9-6 سال ، 325-320 ميلي‌گرم در هر 4 ساعتت بر حسب نياز تا زمان تداوم علائم.
• در كودكان 11-9 سال، 400-320 ميلي‌گرم در هر 4 ساعت بر حسب نياز تا زمان تداوم علائم.
• در كودكان 12-11 سال، 480-320 ميلي‌گرم در هر 4 ساعت بر حسب نياز تا زمان تداوم علائم.
شياف:
بزرگسالان : 600-325 ميلي‌گرم هر چهار ساعت بر حسب نياز استعمال مي‌شود. به عنوان ضد روماتيسم، g/day5/4 – 3/6 در مقادير منقسم استعمال مي‌شود.
كودكان: مقدار مصرف ، مشابه مقدار مصرف خوراكي است.

اشکال دارویی
< بازگشت به لیست گروه دارویی داروهای مسکن و کاهش دهنده های التهاب